Ιερά Μητρόπολις Χαλκηδόνος
Την Κυριακή 21 Απριλίου 2024, Ε’ των Νηστειών, ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας Γέρων Χαλκηδόνος κ. Εμμανουήλ χοροστάτησε στον Ι. Καθεδρικό Ναό Αγίας Τριάδος Χαλκηδόνος. Το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας τέλεσε ο Πανοσιολ. Αρχιμ. κ. Ευγένιος Καρατζάς Πρωτοσύγκελλος της Ι. Μητροπόλεως Χαλκηδόνος, με τον Ιερολ. Διάκονο κ. Αστέριο Μπανταρκτσή.
Εκκλησιάστηκαν πολλοί πιστοί από την Χαλκηδόνα και τις γύρω περιοχές. Στο τέλος ο Σεβασμιώτατος μίλησε καταλλήλως προς το εκκλησίασμα, αναλύοντας το ευαγγελικό ανάγνωσμα, τονίζοντας την ύψιστη σημασία της μετανοίας στην ζωή των χριστιανών και μοίρασε το αντίδωρο.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/04/9960c8a8-4701-4fa3-9d3c-6e5be15c866e-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/04/42ee4613-aae4-4980-8c09-a2b0a9e4fab8-1-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/04/75eb1532-7d8f-4f63-a06f-610c25397e78-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/04/0f0179a8-c088-4003-94b0-653f26e2e618-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/04/2876832e-9dbd-49f4-83f5-c182e8560082-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/04/16ce1a17-bf84-4e80-a843-0fd3a470c2ee-768x1024.jpg)