Επί τη εορτή των Εισοδίων της Υπεραγίας Θεοτόκου, σήμερα, Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2021, ο Πατριαρχικός Επίτροπος, Σεβ. Μητροπολίτης Γέρων Δέρκων κ. Απόστολος προέστη Αρχιερατικού Συλλείτουργου στον πανηγυρίζοντα Ι. Ναό της Παναγίας του Πέραν.
Συλλειτούργησαν οι ιεράρχες του Θρόνου: Μυριοφύτου και Περιστάσεως κ. Ειρηναίος, Μύρων κ. Χρυσόστομος, Σαράντα Εκκλησιών κ. Ανδρέας και Προύσης κ. Ιωακείμ.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/259708305_4589658751121225_170600046971755477_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/258334424_4589658017787965_6376648130760315761_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/259331570_4589659447787822_1679387892868469283_n.jpg)
Μεγαλώνυμος Κοινότης Σταυροδρομίου
Με ιδιαίτερη λαμπρότητα, όπως κάθε χρόνο, τελέστηκε το Σάββατο 20 Νοεμβρίου ο Εσπερινός της Εορτής των Εισοδίων της Θεοτόκου, στον ομώνυμο Ι. Ναό της Κοινότητας Σταυροδρομίου.
Χοροστάτησε ο Σεβ. Μητροπολίτης Σαράντα Εκκλησιών κ. Ανδρέας, Αρχιερατικώς Προϊστάμενος της Κοινότητας. Εντός του Ι. Βήματος συμπροσευχήθηκε ο Σεβ. Μητροπολίτης Τρανουπόλεως κ. Γερμανός και ο Σεβ. Μητροπ. Προύσης κ.Ιωακείμ, καθώς και ο Θεοφιλ. Επίσκοπος Τράλλεων κ. Βενιαμίν.
Για πρώτη φορά μετά την έναρξη της πανδημίας έψαλε ο Μουσικολ. κ. Αντώνης Παριζιάνος, αγαπητός μας δάσκαλος μετά του Πρωτοψάλτη του Ι. Ναού Αγίας Τριάδος Σταυροδρομίου Καθηγητή μουσικής και Άρχοντος κ. Μιλτιάδη Παππά.
Ακολούθησε δεξίωση στην αίθουσα του Ι. Ναού.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/258200371_429634205426758_7999749463688500492_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/258823159_429634215426757_3107872997393661773_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/257593502_429634138760098_8244727477221719292_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/259096111_429634105426768_6116599822206960241_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/258572608_429634112093434_810915295636632163_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/257459917_429634132093432_2822445491501875175_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/258745428_429634162093429_323863000278260025_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/259157800_429634175426761_6953557298956541013_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/258184717_429634232093422_2045120494781251186_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/259056910_429634155426763_7894959815385978483_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/259166881_429634182093427_2315484459052942058_n.jpg)