Στον Καθεδρικό Ναό του Αγίου Στεφάνου Παρισίων τελέστηκε σήμερα, Κυριακή 19 Σεπτεμβρίου 2021, Αρχιερατικό Συλλείτουργο, προεξάρχοντος του νέου Σεβ. Μητροπολίτου Γαλλίας κ. Δημητρίου.
Είναι η πρώτη Θ. Λειτουργία του νέου Μητροπολίτου μετά την ενθρόνισή του, η οποία πραγματοποιήθηκε χθες.
Με τον Μητροπολίτη Γαλλίας συλλειτούργησαν: ο εν Γαλλία Μητροπολίτης κ. Ιγνάτιος του Πατριαρχείου Αντιοχείας, ο Σεβ. Αρχιεπίσκοπος Τελμησσού κ. Ιώβ και ο Θεοφιλ. Επίσκοπος Ρηγίου κ. Ειρηναίος.
Συμπροσευχόμενος ήταν και ο Επίσκοπος Αμορίου κ. Νικηφόρος, Ηγούμενος της Πατριαρχικής και Σταυροπηγιακής Μονής Βλατάδων.
Παραθέτουμε χαρακτηριστικά στιγμιότυπα.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/09/242283297_10224017826207592_2946429128769042615_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/09/242254672_10224017849488174_7615724259354548476_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/09/242298966_10224017850168191_5613873096366386805_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/09/242257664_10224017830407697_6652558749382366409_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/09/242309242_10224017827887634_2933832531418111814_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/09/242512808_10224017829367671_3097824659290366466_n.jpg)