Την Δευτέρα 25 Μαρτίου 2024 γιορτάστηκε με κάθε λαμπρότητα ο Ευαγγελισμός της Υπεραγίας Θεοτόκου στον Καθεδρικό Ναό των Εισοδίων της Θεοτόκου του Πέρα, ιερουργούντος του Αρχιερατικώς Προϊσταμένου της Μεγαλωνύμου Κοινότητος Σταυροδρομίου, Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Σαράντα Εκκλησιών κ. Ανδρέα.
Παρέστησαν συμπροσευχόμενοι: ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Γέρων Δέρκων κ. Απόστολος, ως εκπρόσωπος της ΑΘΠ του Οικουμενικού Πατριάρχου κ.κ. Βαρθολομαίου και ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τράλλεων κ. Βενιαμίν.
Από το παραθρόνιο παρακολούθησε τη Θεία Λειτουργία και ανέγνωσε το Σύμβολο της Πίστεως ο Γενικός Πρόξενος της Ελλάδας στην Πόλη, Πρέσβης κ. Κούτρας και συμμετείχε σύσσωμο το διπλωματικό σώμα του Γενικού Προξενείου της Ελλάδας στην Πόλη. Παραβρέθηκε πλήθος προσκυνητών, καθώς για πρώτη χρονιά επιλέχθηκε ο Καθεδρικός Ναός για τον εορτασμό του Ευαγγελισμού από την αντιπροσωπεία του ελληνικού κράτους.
Ακολούθησε δεξίωση στην Κοινοτική αίθουσα με ευχές προς τους εορτάζοντες και τους συμμετέχοντες.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/434243001_960322992357874_5708626229940915202_n-576x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/434256172_960323029024537_6282572852523896367_n-740x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/434273659_960323002357873_148471278960095521_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/434267556_960323045691202_5515719584340016945_n-1024x497.jpg)