Σήμερα, Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2023, ξεκίνησαν οι εορτασμοί των 130 ετών του ιστορικού Ζωγραφείου Λυκείου της Πόλης, με το Μνημόσυνο που ετέλεσε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σαράντα Εκκλησιών κ. Ανδρέας, στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Κοιμητηρίου Σισλί.
Ένα Μνημόσυνο για τους προαπελθόντες: Χριστάκη Ζωγράφο, Περικλή Φωτιάδη, αρχιτέκτονα, Εφοροεπιτρόπους, εκπροσώπους ιδρυτών, εκπαιδευτικούς, επιμελητές, γραμματείς, μαθητές, ευεργέτες, δωρητές και φίλους του Ζωγραφείου Λυκείου και των λοιπών Ομογενειακών Εκπαιδευτηρίων.
Παρέστησαν συμπροσευχόμενοι: ο Διευθυντής του Ζωγραφείου κ. Γιάννης Δεμιρτζόγλου, Άρχων Ρεφερενδάριος της Μ.τ.Χ.Ε., ο πρόεδρος του Συνδέσμου Αποφοίτων Ζωγραφείου κ. Νίκος Κόλμαν, εκπρόσωποι Κωνσταντινουπολίτικων Σωματείων και ομάδων από την Ελλάδα και πιστοί από την Πόλη.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/11/404490257_2035736386789576_3138534370965857489_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/11/404009612_2035736486789566_4530089524518990850_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/11/404484864_2035736383456243_2622455867261278268_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/11/404457662_2035739613455920_7226190496869642347_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/11/404461350_2035736366789578_2015528382792660615_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/11/404410383_2035736286789586_8560070262018769162_n-1024x576.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/11/403862755_2035739600122588_4182641300057076366_n-1024x768.jpg)