Η Α.Θ. Παναγιότης ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος χοροστάτησε, σήμερα, Τετάρτη, 25 Ιανουαρίου 2023, στον Πατριαρχικό Ναό, στη Θεία Λειτουργία, για την εορτή του Αγίου Γρηγορίου του Θεολόγου, την οποία τέλεσε ο εορτάζων Αρχιγραμματεύς κ. Γρηγόριος.
Παρέστησαν συμπροσευχόμενοι οι Σεβ. Μητροπολίτες Γέρων Χαλκηδόνος κ. Εμμανουήλ και Σηλυβρίας κ. Μάξιμος, ο εορτάζων Δήμαρχος Βύρωνα Αττικής Εντιμ. κ. Γρηγόριος Κατωπόδης, με συνεργάτες του, και πιστοί από την Πόλη και προσκυνητές από το εξωτερικό.
Μετά τη Θεία Λειτουργία ο Παναγιώτατος τέλεσε Τρισάγιο υπέρ αναπαύσεως της ψυχής του μακαριστού Μητροπολίτου πρώην Βελγίου κυρού Παντελεήμονος, ο οποίος εκοιμήθη χθες στη γενέτειρά του Χίο.
Χθες, κατά τον Μ. Εσπερινό της εορτής χοροστάτησε ο Σεβ. Μητροπολίτης Φιλαδελφείας κ. Μελίτων.
Φωτό: Νίκος Παπαχρήστου / Οικουμενικό Πατριαρχείο
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC08697-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC08748-683x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC08783-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC08858-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC08908-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC08930-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09118-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09150-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09164-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09007-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09024-1-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09283-683x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09232-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09297-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09041-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09311-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09317-683x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09330-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09342-683x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09435-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09447-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09525-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09573-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09583-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09605-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09629-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09637-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09698-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09738-683x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09743-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09747-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09765-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09786-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/01/DSC09817-683x1024.jpg)