Στη γενέτειρα του Αγίου Νεκταρίου, την Σηλυβρία της Ανατολικής Θράκης, μετέβη σήμερα, Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2022, ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος και χοροστάτησε στη Θεία Λειτουργία, που τελέστηκε υπαιθρίως, στην Ακρόπολη της Σηλυβρίας.
Παρέστησαν συμπροσευχόμενοι: ο οικείος Ποιμενάρχης, Σεβ. Μητροπολίτης Σηλυβρίας κ. Μάξιμος, ο Σεβ. Μητροπολίτης Δημητριάδος κ. Ιγνάτιος και πλήθος προσκυνητών από την Πόλη και την Ελλάδα.
Τον Πατριάρχη προσφώνησε ο Μητροπολίτης Σηλυβρίας κ. Μάξιμος και ο Πατριάρχης αντιφώνησε καταλλήλως.
Παραθέτουμε το σχετικό βίντεο.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/patr-sto-silivria2-1024x576.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/patr-sto-silivria3-1024x576.jpg)