Σήμερα, Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2022, στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό Αγίου Μήνα Ηρακλείου Κρήτης, τελέστηκε η εις Επίσκοπον Χειροτονία του Θεοφιλεστάτου Εψηφισμένου Επισκόπου Κνωσού κ. Μεθοδίου, ο οποίος έδωσε χθες το Μεγάλο Μήνυμα ενώπιον του Σεβ. Αρχιεπισκόπου Κρήτης κ. Ευγενίου και των Μελών της Ιεράς Επαρχιακής Συνόδου.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/ΚΝΩΣΟΥ.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/ΚΝΩΣΟΥ2-1.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/ΚΝΩΣΟΥ3.jpg)
Της Θείας Λειτουργίας προεξήρχε ο Σεβ. Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κ. Ευγένιος, συλλειτουργούντων Αρχιερέων της Επαρχιακής Συνόδου της Εκκλησίας Κρήτης, του Οικουμενικού Πατριαρχείου και της Εκκλησίας της Ελλάδος.
Την Α.Θ.Π. τον Οικουμενικό Πατριάρχη κ.κ. Βαρθολομαίο εκπροσώπησε ο Μέγας Πρωτοσύγκελλος Πανοσιολογιώτατος κ. Θεόδωρος, ο οποίος εκφώνησε την ακόλουθη ομιλία.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/IMG_7649-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/image-2.png)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/image.png)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/image-1.png)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/23-1200x668-1-1024x570.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/image-3.png)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/7C4A4200-1200x668-1-1024x570.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/methodios-vern1-1200x668-1-1024x570.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/7c4a0560-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/IMG_7650-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/1-3-1200x668-1-1024x570.jpg)