Επισήμως επισκέφθηκε σήμερα, Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023, την Ιερά Θεολογική Σχολή της Χάλκης ο νέος Γενικός Πρόξενος της Ελλάδος στην Κωνσταντινούπολη, κ. Κωνσταντίνος Κούτρας, συνοδευόμενος από συνεργάτες του.
Ο Γενικός Πρόξενος, κατά την πρώτη επίσκεψή του στην Σχολή από την ανάληψη των καθηκόντων του, έγινε δεκτός από τον Καθηγούμενο, Θεοφιλέστατο Επίσκοπο Αραβισσού κ. Κασσιανό, ο οποίος τον καλωσόρισε στο ιστορικό πνευματικό καθίδρυμα του Οικουμενικού Πατριαρχείου, αναφερόμενος στην μακρά ιστορία και την ανεκτίμητη προσφορά του στην Εκκλησία και το Γένος. Απαντώντας, ο κ. Κούτρας εξέφρασε τον θαυμασμό του για την ιστορία και τον πνευματικό πλούτο της Σχολής, ενώ επέδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα απασχολούντα αυτήν ζητήματα.
Ακολούθως, ο νέος Γενικός Πρόξενος ξεναγήθηκε στο ναΰδριο, τις αίθουσες διδασκαλίας, την ιστορική Βιβλιοθήκη και τους λοιπούς χώρους της Σχολής, και παρακάθησε στην προς τιμήν του παρατεθείσα τράπεζα.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/11/402853422_374816391876522_3413631227075240491_n-766x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/11/402849270_374816065209888_6233370783305605798_n-1-700x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/11/403788407_374815985209896_4900842022897582493_n.jpg)