Ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος παρέστη σήμερα, Κυριακή 8 Οκτωβρίου 2023, στην Θεία Λειτουργία που τελέστηκε στον Ι. Ναό Αγίου Γεωργίου Πύλης Αδριανουπόλεως, ως επισφράγισμα των εργασιών του Διεθνούς Επιστημονικού Συμποσίου, με θέμα: ”Κωνσταντινούπολη και Mtskheta Γεωργίας – Εκκλησιαστικές και Πολιτιστικές Σχέσεις”.
Το Συμπόδιο ήταν υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριάρχου και διοργανώθηκε από την Γεωργιανή Ενορία της Πόλης, που εδρεύει στον Άγιο Γεώργιο Εντιρνέκαπι.
Παρέστησαν συμπροσευχόμενοι: ο Καρδινάλιος Kurt Koch, Πρόεδρος του Ποντιφικού Συμβουλίου για την Προώθηση της Ενότητας των Χριστιανών, ο Σεβ. Μητροπολίτης Γέρων Χαλκηδόνος κ. Εμμανουήλ, ο Σεβ. Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας κ. Μακάριος, οι Σεβ. Μητροπολίτες, Μιλήτου κ. Απόστολος, Μπουένος Άιρες κ. Ιωσήφ, Προύσης κ. Ιωακείμ, ο Επίσκοπος Αλικαρνασσού κ. Αδριανός, Επόπτης της Περιφερείας Φαναρίου – Κερατίου Κόλπου, ο Επίσκοπος Αβύδου κ. Γρηγόριος, βοηθός του Μητροπολίτου Μπουένος Άιρες, κληρικοί του Πατριαρχείου Γεωργίας, ο Πρέσβης της Γεωργίας στην Τουρκία, κληρικοί της Πατριαρχικής Αυλής και πολύς κόσμος.
Παρετέθη γεύμα από την Γεωργιανή Κοινότητα προς τιμήν του Πατριάρχου, των προσκεκλημένων και των συνέδρων.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/10/386519710_309701695028647_9221437344189784538_n-1024x771.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/10/386505544_309701705028646_8732817303231549484_n-1024x770.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/10/387136547_309702485028568_6973861592932101722_n-1024x771.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/10/387811808_309702455028571_3473314251746494680_n-1024x771.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/10/387806658_309702451695238_568815195706766611_n-1024x771.jpg)