Μεγαλώνυμος Κοινότης Σταυροδρομίου
Σήμερα εορτή της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος γιορτάζει ο Κοιμητηριακός Ναός της Μεγαλωνύμου Κοινότητος Σταυροδρομίου.
Στην Θεία Λειτουργία προεξηρχε ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τράλλεων κ. Βενιαμίν. Συμμετείχε και ο ιερός κλήρος της Κοινότητας. Μετά την απόλυση και την διανομή του αντιδΏρου δόθηκε σε κάθε πιστό το διαβασμένο σταφύλι, τηρώντας τα έθιμα της Πόλης. Μετά το πέρας της Λειτουργίας η Κοινότητα παρέθεσε δεξίωση.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/366087253_832064711850370_3820895996080530766_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/366147040_832064745183700_2409052419095597265_n-629x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/366366971_832064758517032_9076631734322630358_n-576x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/366084635_832064798517028_2523015600482230431_n-1-576x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/366245345_832064041850437_2546072045000999486_n-1024x462.jpg)