H Α.Θ. Παναγιότης ο Οικουμενικός Πατριάρχης κ.κ. Βαρθολομαίος δέχθηκε το Σάββατο, 13 Μαΐου 2023, τον Πρωτοσύγκελλό του, Πανοσιολ. κ. Θεόδωρο, Καθηγητή της Πατριαρχικής Ανωτάτης Εκκλησιαστικής Ακαδημίας Κρήτης, ο οποίος του προσέφερε το πρώτο αντίτυπο του νέου του βιβλίου με τίτλο, “Η Αναδιοργάνωσις της Γεροντικής Μητροπόλεως Εφέσσου – Το Εφεσιακόν ή Κυδωνιακόν Μητροπολιτικόν Ζήτημα (1905-1908)”.
Ο Παναγιώτατος συνεχάρη τον Μ. Πρωτοσύγκελλp για το νέο πόνημά του, καρπό επισταμένης μελέτης, αλλά και για το σύνολο του συγγραφικού έργου του.
Φωτό: Νίκος Παπαχρήστου / Οικουμενικό Πατριαρχείο
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/05/DSC04177-737x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/05/DSC04055-1024x723.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/05/DSC04056-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/05/DSC04125-1024x779.jpg)