Σήμερα, Δευτέρα 26 Δεκεμβρίου 2022 (13, με το ιουλιανό ημερολόγιο), στον Ι. Ναό του Αγίου Νικολάου της Κοινότητος Τζιμπαλίου, στην Περιφέρεια Φαναρίου – Κερατίου Κόλπου, τελέστηκε η Θεία Λειτουργία και η χειροτονία του Ουκρανού Διακόνου Μεθοδίου σε Πρεσβύτερο από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Πισιδίας κ. Ιώβ.
Ο νέος Πρεσβύτερος, ο οποίος έλαβε το οφφίκιο του Αρχιμανδρίτου, θα διακονεί στον Iερό Nαό του Αγίου Νικολάου, ο οποίος έχει παραχωρηθεί από το Οικουμενικό Πατριαρχείο για τις λατρευτικές ανάγκες των Ουκρανών της Κωνσταντινουπόλεως.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/12/321994421_8519785484760431_6537248263716860455_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/12/321646215_548814127119946_6044097845377899354_n-1-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/12/322065157_717287963287012_4320890922625706136_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/12/322137653_700979954937822_1620412264872612234_n-1024x768.jpg)