Η δεσποτική εορτή της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Χριστού εορτάστηκε στην ομώνυμη Ιερά Πατριαρχική Σκήτη της Χάλκης, της οποίας η φροντίδα έχει ανατεθεί στην Θεολογική Σχολή, με την τέλεση της Θείας Λειτουργίας, χοροστατούντος του Καθηγουμένου, Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Αραβισσού κ. Κασσιανού.
Μετά το πέρας της Λειτουργίας, ο Θεοφιλέστατος ανέγνωσε την ευχή επί τη ευλογήσει της σταφυλής, την οποία και διένειμε εν συνεχεία ως ευλογία στους ευάριθμους πιστούς που εκκλησιάστηκαν.
Αφ΄ εσπέρας τελέστηκε στο ναΰδριο της Σχολής ο Μέγας Εσπερινός της εορτής, χοροστατούντος του ιδίου Αρχιερέως.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/08/297945753_5443671675698628_5665096933679461065_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/08/297947096_5443671889031940_1997961956305486680_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/08/297886755_5443672019031927_8813829067953775089_n-768x1024.jpg)