Σήμερα, Παρασκευή 27 Μαΐου ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος πραγματοποίησε επίσημη επίσκεψη στον Δήμο Νέας Προποντίδας Χαλκιδικής όπου ανακηρύχθηκε επίτιμος Δημότης και δόθηκε το όνομά του σε πλατεία η οποία βρίσκεται μπροστά από το Δημοτικό Θέατρο Νέας Τρίγλιας.
Νωρίτερα ο Πατριάρχης επισκέφθηκε τον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Νέας Τενέδου, όπου τον προσφώνησε καταλλήλως ο Σεβ. Μητροπολίτης Κασσανδρείας κ. Νικόδημος. Εντός του ναού φυλάασονται ιστορικά κειμήλια της Τενέδου.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/05/Q1-1024x748.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/05/Q2-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/05/q6.jpg)