Ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος βρίσκεται απόψε, Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2021, στον Δήμο Βύρωνα της Αττικής, όπου του επιφυλάχθηκε θερμή υποδοχή από τις τοπικές αρχές.
Τον Πατριάρχη προσφώνησε ο Δήμαρχος Βύρωνα και ο Πατριάρχης αντιφώνησε καταλλήλως.
Ακολούθησε η ονοματοδοσία της παρακειμένης οδού «Αγίου Ιερωνύμου Σιμωνοπετρίτου» υπό του Οικουμενικού Πατριάρχου και η τελετή επί τη αγιοκατατάξει του Οσίου Ιερωνύμου, όπου αναγνώστηκε και η Πατριαρχική Πράξη της αγιοκατατάξεως.
Αργότερα, ο Παναγιώτατος ευλόγησε τον Θεμέλιο Λίθο ανεγέρσεως του ι. Κιβωρίου επί του τάφου του Αγίου.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/patr-sto-byrona-1024x592.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/patr-sto-metoxi-tou-byrona2-1024x565.jpg)