Ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος χοροσταάτησε απόψε, Τετάρτη 10 Νοεμβρίου 2021, κατά τον Μ. Εσπερινό που τελέστηκε στον πανηγυρίζοντα Ι. Ναό του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Μηνά, της Περιφέρειας Υψωμαθείων.
Τον Πατριάρχη προσφώνησε καταλλήλως ο Σεβ. Μητροπολίτης Σηλυβρίας κ. Μάξιμος, Επόπτης της Περιφερείας Υψωμαθείων, Βλάγκας και Κοντοσκαλίου.
Αντιφώνησε ο Πατριάρχης, αναφερόμενος στο πρόσφατο ταξίδι του στην Αμερική και εκφράζοντας την ευαρέσεκειά του προς τον Μητροπολίτη Σηλυβρίας για το επιτελούμενο έργο στην Περιφέρεια.
Ο Μητροπολίτης Σηλυβρίας προσέφερε ως δώρο στον Πατριάρχη, για τα 30 χρόνια της Πατριαρχίας του, ωμοφόριο και επιτραχήλιο.
Παραθέτουμε το σχετικό βίντεο.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/patr-sta-ypsomatheia-1024x575.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/11/patr-sta-ypsomatheia2-1024x577.jpg)