![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2019/03/53862949_2196083147124180_3073067560057438208_n.jpg)
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε χθες, Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019, η εκδήλωση της Ενώσεως Ομογενών εκ Κωνσταντινουπόλεως Βορείου Ελλάδος, στα πλαίσια του Κύκλου Διαλέξεων- “Κωνσταντινούπολη. Ιστορία και Πολιτισμός”, με ομιλητή τον Σεβ. Μητροπολίτη Προύσης κ. Ελπιδοφόρο, Ηγούμενο της Ι. Μονής Αγίας Τριάδος Χάλκης, όπου και η Θεολογική Σχολή Χάλκης.
Ο Σεβασμιώτατος, ενώπιον ιεραρχών και πολυπληθούς ακροατηρίου, ανέπτυξε το θέμα: “Το Μέλλον της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης”.
Τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο εκπροσώπησε ο Σεβ. Μητροπολίτης Μιλήτου κ. Απόστολος, Ηγούμενος της Πατριαρχικής και Σταυροπηγιακής Μονής της Αγίας Αναστασίας της Φαρμακολυτρίας.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2019/03/53722971_2196082037124291_5615405680635674624_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2019/03/53608537_2196082317124263_5534933000124366848_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2019/03/54204018_2196084547124040_5862855698794151936_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2019/03/53909709_2196080887124406_8705485000562180096_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2019/03/53556642_2196081433791018_1878994655232655360_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2019/03/53743396_2196083953790766_3355009056115785728_n.jpg)