![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/09/36494473910_181430727b_b.jpg)
Ο Σεβ. Μητροπολίτης Σμύρνης κ. Βαρθολομαίος προέστη της μεγάλης Αγιορειτικής πανηγύρεως επί τη εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου στην Ιερά Μονή Ιβήρων (28 Αυγούστου 2017 / με το παλαιό ημερολόγιο).
Δημοσιεύουμε στη συνέχεια δύο ομιλίες του Μητροπολίτου Σμύρνης που εκφωνήθηκαν από τον Σεβασμιώτατο κατά τη διάρκεια της πανηγύρεως. Η πρώτη στην Δοξολογία που τελέσθηκε κατά την επίσημη υποδοχή του στη Μονή και η δεύτερη στην εόρτιο Τράπεζα της πανηγύρεως.
ΟΜΙΛΙΕΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΣΜΥΡΝΗΣ ΒΑΡΘΟΛΟΜΑΙΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΑΝΗΓΥΡΗ ΤΗΣ ΜΟΝΗΣ ΙΒΗΡΩΝ 2017 by Panagiotis Andriopoulos on Scribd
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/09/36082649643_df6599f476_b.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/09/36041599694_f226bcd369_b.jpg)