![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/05/18452795_10211356298890414_1847151265_o.jpg)
Σήμερα, Σάββατο 13 Μαΐου 2017, το απόγευμα, ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος, χοροστάτησε στον Μ. Εσπερινό που τελέστηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι, επί τη εορτή της Συνάξεως πάντων των Αγίων Αρχιεπισκόπων και Πατριαρχών Κωνσταντινουπόλεως, η οποία γιορτάζεται κάθε χρόνο την Κυριακή της Σαμαρείτιδος.
Αύριο Κυριακή, ο Πατριάρχης θα προστή της καθιερωμένης Πατριαρχικής και Συνοδικής Θ. Λειτουργίας, κατά την οποία τον θείο λόγο θα κηρύξει ο Σεβ. Μητροπολίτης Πέτρας και Χερρονήσου κ. Γεράσιμος.
Την ημέρα αυτή πραγματοποιούν το ετήσιο προσκύνημά τους στο Φανάρι και οι Άρχοντες Οφφικιάλιοι της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας, μέλη της Αδελφότητος “Παναγία η Παμμακάριστος”.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/05/18472186_10211356250769211_250129313_o.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/05/18493167_10211356252889264_2018779829_o.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/05/18493942_10211356253769286_339086959_o.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/05/18516623_10211356255489329_2063848535_o.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/05/18516868_10211356258369401_1261706848_o.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/05/18493281_10211356297370376_476601905_o.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/05/18452795_10211356298890414_1847151265_o-1.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/05/18516615_10211356298290399_393242086_o.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/05/18472390_10211356382212497_446095707_o.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2017/05/patr2Besperinos.jpg)