Φως Φαναρίου
Την καθιερωμένη εαρινή επίσκεψή του στην γενέτειρά του νήσο Ίμβρο, πραγματοποιεί αυτές τις τελευταίες μέρες του Μαϊου ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος.
Χθες, Τετάρτη 29/5/2024, ο Πατριάρχης τέλεσε τα θυρανοίξια του ανακαινισθέντος εξωκλησίου του Αγίου Παντελεήμονος του ιαματικού, στο Σχοινούδι της Ίμβρου. Η ανακαίνιση έγινε από τον Ιμβριώτη Ιατρό και Άρχοντα Ακτουάριο του Οικουμενικού Θρόνου κ. Δημήτρη Δημητριάδη.
Παρέστησαν: ο οικείος Ποιμενάρχης, Σεβ. Μητροπολίτης Ίμβρου και Τενέδου κ. Κύριλλος, ο Σεβ. Μητροπολίτης Μοσχονησίων κ. Κύριλλος, κληρικοί της Μητροπόλεως, ο Άρχων Οστιάριος της Μ.τ.Χ.Ε., κ. Παύλος Σταματίδης, πρόεδρος της Ιμβριακής Ένωσης Μακεδονίας-Θράκης και πολλοί πιστοί.
Τον Οικουμενικό Πατριάρχη προσφώνησε ο Μητροπολίτης Ίμβρου και Τενέδου κ. Κύριλλος και αντιφώνησε ο Πατριάρχης αναφερόμενος “στην ευσέβεια των πατέρων μας” που έκτισε τα πολλά ξωκλήσια του νησιού και στην μεγάλη προσπάθεια ανακαινισμού τους. Επίσης, ο Πατριάρχης επαίνεσε και ευχαρίστησε τον Άρχοντα Δημήτρη Δημητριάδη για όλη την προσφορά του στη γενέτειρα.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/446916564_10162025035851178_1004370947057656888_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/438303869_7449393938504713_6734828593528038521_n-1024x461.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/thyranoixia-imvros-577x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/446990213_10162025036331178_1199855962628892136_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/446990328_10162025036011178_6402046422219495445_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/444490626_7449391165171657_6544672322632190275_n-461x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/445359433_7449392425171531_3533380019955364090_n-1024x461.jpg)
Ο Πατριάρχης συναντήθηκε με νέους της Ίμβρου και επισκέφθηκε εθιμοτυπικώς και τον Έπαρχο Ίμβρου, όπου του επεφυλάχθη θερμή υποδοχή.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/446857604_841044551387838_3640017949690053263_n-819x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/446856817_841044544721172_8039850019819621427_n-821x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/446873607_841044548054505_4700166562925500581_n-821x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/446813953_841044554721171_2277344591866077003_n-821x1024.jpg)