Στο παρεκκλήσιο του σήμερον τιμωμένου Αγίου Γερμανού, Αρχιεπισκόπου Κωνσταντινουπόλεως, του Ομολογητού, που βρίσκεται στον νάρθηκα του ναϋδρίου της Σχολής τελέστηκε σήμερα, Κυριακή του Θωμά, 12 Μαΐου 2024, ο Όρθρος και η Θεία Λειτουργία, χοροστατούντος του Καθηγουμένου, Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Αραβισσού κ. Κασσιανού.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας ο Καθηγούμενος τέλεσε αρτοκλασία προς τιμήν του Αγίου, αλλά και νεκρώσιμο τρισάγιο υπέρ αναπαύσεως του αοιδίμου Πατριάρχου Γερμανού του Δ’, ο οποίος προ 180 ετών ίδρυσε την Θεολογική Σχολή της Χάλκης, και των μακαριστών Μητροπολιτών και αποφοίτων της Σχολής Θυατείρων Γερμανού, Καθηγητού και Σχολάρχου κατά τα έτη 1907-1922, Θεοδωρουπόλεως Γερμανού, διατελέσαντος Ηγουμένου τα έτη 1991-1995, και Τρανουπόλεως Γερμανού, επί σειρά ετών μέλους και Προέδρου της Εφορείας της Σχολής.
Εκκλησιάστηκαν πολυπληθείς όμιλοι προσκυνητών από την Ελλάδα.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/442465677_480243208000506_4887435364533106888_n-1-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/441488593_480243534667140_7220094749405883853_n-461x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/443711933_480243428000484_2592489167482349161_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/442484922_480243241333836_1817977748668435878_n-461x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/441950712_480243368000490_2011488458073790316_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/05/442411074_480243501333810_8437728846896598021_n-1024x768.jpg)