Σήμερα, Κυριακή 3 Μαρτίου 2024, επί τη μνήμη του Αγίου Θεοδωρήτου του Ιερομάρτυρος, Πρεσβυτέρου Αντιοχείας, εόρτασε τα ονομάστήριά του ο Σεβ. Μητροπολίτης Λαοδικείας κ. Θεοδώρητος, Διευθυντής του Γραφείου Εκπροσωπήσεως του Οικουμενικού Πατριαρχείου στην Αθήνα.
Ο Σεβ. κ. Θεοδώρητος προέστη της Θείας Λειτουργίας στον Ι. Ναό Αγίου Νικολάου του Οικουμενικού Πατριαρχείου (επί της οδού Βασιλίσσης Σοφίας), συλλειτουργούντος του Σεβ. Μητροπολίτου Κηφισίας, Αμαρουσίου, Ωρωπού και Μαραθώνος κ. Κυρίλλου.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/b994bc1a-eac5-43d2-aaef-fcac4012c966-1024x768.jpg)
Παρέστησαν συμπροσευχόμενοι και ευχήθηκαν στον εορτάζοντα Μητροπολίτη κ. Θεοδώρητο, Άρχοντες της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας και πολλοί πιστοί.
Η Ομοσπονδία Δωδεκανησιακών Σωματείων Αθηνών – Πειραιώς εόρτασε, μετ’ αρτοκλασίας, για πρώτη φορά στην Αττική, τους Αγίους της Δωδεκανήσου.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/43a56bfb-7c47-49a8-8a7e-1bade12641e5-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/caee20f2-8a17-42d4-964b-66d2da058928-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/c7d442a7-dd0a-405e-ad61-e041f6c5fea6-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/96a52369-35d1-4a35-90a0-63c70d5848b8-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/40b2f92d-f07a-439e-bc97-fd79497a7d2b-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/59cba7e3-4e59-4cc2-be73-f2a186eb92bf-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/5ae66145-3e96-4085-9024-8013f7621969-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/cb503db4-e660-4f1c-b21f-72a02ac6eb73-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/03/a570fdb2-663b-451b-a59d-7dd08b93a3e8.jpg)