Με τη συμμετοχή πλήθους προσκεκλημένων πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη κοπή της βασιλόπιτας της Ομοσπονδίας Συλλόγων Ιεροψαλτών Ελλάδος, την Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2024, στην Αίθουσα Τελετών του Πνευματικού Κέντρου Κωνσταντινουπολιτών.
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαοδικείας κ. Θεοδώρητος, Διευθυντής του Γραφείου Εκπροσωπήσεως του Οικουμενικού Πατριαρχείου στην Αθήνα, ευλόγησε την Βασιλόπιτα, ευχηθείς τα δέοντα. Τον Μακαριώτατο Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμο, εκπροσπώπησε ο Πρωτοπρεσβύτερος του Οικουμενικού Θρόνου, π. Ιωάννης Σαββάκης.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/02/420383629_721561023433252_5288428903196871232_n-1024x683.jpg)
Ακολούθως τιμήθηκαν διακεκριμένα πρόσωπα για το έργο και την προσφορά τους στην εκκλησία, την κοινωνία και την ψαλτική τέχνη.
Τους παρισταμένους καλωσόρισε ο Πρόεδρος της ΟΜΣΙΕ Κωνσταντίνος Πολίτης. Στην εκδήλωση προβλήθηκε ντοκιμαντέρ για την εγγραφή της ψαλτικής τέχνης στον Διεθνή Αντιπροσωπευτικό Κατάλογο Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO. Τον πανηγυρικό λόγο εκφώνησε ο Γενικός Γραμματέας Χαραλάμπης Συμεωνίδης, ενώ την εκδήλωση παρουσίασε ο Φώτης – Άγγελος Μάνταλος, Διευθυντής και Μέλος Δ.Σ. της ΟΜΣΙΕ.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/02/417438245_721560013433353_259462051583770495_n-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/02/418571197_721561363433218_6968248082290746811_n-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/02/417480719_721561466766541_134408074957626846_n-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/02/417450645_721560963433258_4264151269028043595_n-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/02/418805136_721561756766512_2575140873055474257_n-1024x683.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2024/02/417427180_721561896766498_8298545222625915631_n-1024x683.jpg)