Ιερά Μητρόπολις Χαλκηδόνος
Με λαμπρότητα εορτάστηκε η μνήμη του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Φανουρίου του Νεοφανούς στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό της Αγίας Ευφημίας Χαλκηδόνος, καθώς στον νάρθηκα υπάρχει αφιερωμένη παλαιά εικόνα.
Αφ’ εσπέρας τελέσθηκε ο πανηγυρικός εσπερινός μετ’ αρτοκλασίας, υπέρ υγείας και μακροημερεύσεως των μελών της Φιλοπτώχου Αδελφότητος Χαλκηδόνος, ενώ στην συνέχεια εψάλη η ιερά Παράκληση του Αγίου και ευλογήθηκαν οι προσφερθείσες πίτες υπό του εφημερίου, Αιδεσιμολ. Πρωτ. κ. Ναυκρατίου Φουρουντζόγλου.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/370533512_829665178564828_8751075702502728247_n-768x1024.jpg)
Το πρωί της κυριωνύμου ημέρας τελέσθηκε ο πανηγυρικός όρθρος και η θεία Λειτουργία, χοροστατούντος του Σεπτού Ποιμενάρχου μας, Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Γέροντος Χαλκηδόνος κ. Εμμανουήλ, ο οποίος στο τέλος ομίλησε καταλλήλως προς τους συμμετέχοντας πιστούς, ευχόμενος ο Άγιος Φανούριος να φανερώνει αυτό που ο καθένας επιθυμεί επ’ αγαθώ, αλλά κυρίως την οδό που οδηγεί στην αλήθεια, στην ελευθερία και στην σωτηρία, η οποία είναι ο αρχηγός και τελειωτής της πίστεώς μας ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/372260506_1698179707323467_1778714431724047161_n-578x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/370607091_325469716492621_5130331794677793101_n-578x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/371358254_863156798480502_1461947213406534092_n-578x1024.jpg)