Πανηγύρισε σήμερα, Τρίτη, 15 Αυγούστου, επί τη εορτή της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, ο μεγαλοπρεπής και ιστορικός Ι. Ναός της Παναγίας Ελπίδος στο Κοντοσκάλι της Πόλης. Ιερούργησε ο Μητροπολίτης Σηλυβρίας Μάξιμος, Επόπτης της Περιφερείας Υψωμαθείων, Βλάγκας και Κοντοσκαλίου, και παρέστησαν πιστοί από την Πόλη και το εξωτερικό.
Σημειωθήτω ότι στο χώρο που ευρίσκεται ο Ιερός Ναός υπήρχε Βυζαντινή Μονή της Παναγίας της Βεβαίας Ελπίδος.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/IMG-20230815-WA0070-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/IMG-20230815-WA0059-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/IMG-20230815-WA0019-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/IMG-20230815-WA0030-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/IMG-20230815-WA0046-1-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/IMG-20230815-WA0002-1-576x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/IMG-20230815-WA0004.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/IMG-20230815-WA0007.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/IMG-20230815-WA0104-768x1024.jpg)