Με λαμπρότητα εορτάσθηκε η Μεταμόρφωση του Κυρίου και Θεού και Σωτήρος ημών Ιησού Χριστού την Κυριακή 6 Αυγούστου 2023, στον Ιερό Ναό του Αγίου Στεφάνου στο Γεσήλκιοϊ, ιερουργούντος του Σεβ. Μητροπολίτου Γέροντος Δέρκων κ. Αποστόλου.
Μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας τελέσθηκε ο Μέγας Παρακλητικός Κανών προς την Υπεραγία Θεοτόκο και διενεμήθησαν, ως είθισται, τα σταφύλια, τα οποία ευλογήθησαν, υπό του ως άνω Ιεράρχου.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/366241999_601142375531149_4556703682446883745_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/366343069_601142502197803_8179586905569934538_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/366077570_601142555531131_6732506197482796888_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/363423784_601142462197807_2224623974718323091_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/366299763_601142382197815_3769592692292401214_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/366284856_601142585531128_2989387561091688633_n-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/08/366283828_601142452197808_531328007162358493_n-1024x768.jpg)