Οι μαθητές του Εκκλησιαστικού Γυμνασίου και Λυκείου Ξάνθης συνοδευόμενοι από εκπαιδευτικούς του σχολείου με επικεφαλής τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Ξάνθης κ Παντελεήμονα, τον οποίον συνοδεύει ο Πρωτοσύγκελλος της Ιεράς Μητροπόλεως, Αρχιμ. Σωφρόνιος, επισκέφθηκαν το Οικουμενικό Πατριαρχείο, προσκύνησαν στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου και έλαβαν την ευχή του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχου Βαρθολομαίου.
Σήμερα, Τρίτη 9 Μαΐου 2023, η Πατριαρχική Μεγάλη του Γένους Σχολή σε συνεργασία με το Πρότυπο Εκκλησιαστικό Γυμνάσιο-Λύκειο Ξάνθης παρουσίασε αφιερωματική εκδήλωση με τίτλο “Μάνος Χατζιδάκις, Μία βόλτα στο φως της μουσικής από την Ξάνθη στην Πόλη”
Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο Οικουμενικός Πατριάρχης.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/05/received_254103717133370-1024x766.jpeg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/05/received_6420688117951357-766x1024.jpeg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/05/344923687_930540001607480_2018728809304780840_n-660x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/05/3-1024x766.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/05/1-4-1024x576.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2023/05/2-1024x576.jpg)