Την Τρίτη 15 Νοεμβρίου 2022, ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος δέχτηκε σε ακρόαση τον Σεβ. Μητροπολίτη Ζάμπιας κ. Ιωάννη, ιεράρχη του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας, και τους Σεβ. Μητροπολίτες Ιωαννίνων κ. Μάξιμο και Φθιώτιδος κ. Συμεών.
Στον Οικουμενικό Πατριάρχη, ο Μητροπολίτης Ζάμπιας προσέφερε ένα έργο τέχνης, μια Παναγία σε ελεύθερη απόδοση από καλλιτέχνη της Μητροπόλεώς του, καμωμένη πάνω σε ειδική πέτρα της χώρας. Όπως ο κ. Ιωάννης δηλώνει, αποτελεί δώρο των παιδιών της Ζάμπιας – μια Μητέρα Παναγιά προς την Μεγάλη του Χριστού Μητέρα Εκκλησία.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/εικόνα_Viber_2022-11-15_21-14-47-660.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/11/εικόνα_Viber_2022-11-15_21-13-07-696.jpg)