Σήμερα, Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου 2022, τελέστηκε η Εξόδιος Ακολουθία του μακαριστού Μητροπολίτη Διοκλείας κυρού Καλλίστου Γουέαρ, Ιεράρχου του Οικουμενικού Θρόνου και σημαντικού θεολόγου του καιρού μας.
Της Εξοδίου Ακολουθίας προέστη ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας κ. Νικήτας και ακολούθησε η ταφή του μακαριστού στο κοιμητήριο του Wolvercote.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/09/IMG-20220901-WA0007.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/09/IMG-20220901-WA0009.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/09/IMG-20220901-WA0010.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/09/IMG-20220901-WA0006.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/09/IMG-20220901-WA0005.jpg)
Νωρίτερα, τελέστηκε Θεία Λειτουργία, στην ενορία της Αγίας Τριάδος Οξφόρδης την οποία είχε δημιουργήσει ο ίδιος, προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Βελγίου κ. Αθηναγόρα, ο οποίος συνδεόταν από την νεότητα του με τον μακαριστό Μητροπολίτη Κάλλιστο και στον διαδέχθηκε στην θέση του Συμπροέδρου της Μικτής Επιτροπής επί του Θεολογικού Διαλόγου Ορθοδόξων και Αγγλικανών.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/09/IMG-20220901-WA0016.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/09/IMG-20220901-WA0013.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/09/IMG-20220901-WA0017.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/09/IMG-20220901-WA0008.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/09/IMG-20220901-WA0011.jpg)