Φως Φαναρίου
Την Παρασκευή 1 Απριλίου 2022 ο Σύνδεσμος Αποφοίτων Ζωγραφείου πραγματοποίησε το ετήσιο προσκύνημά του στο Ιερό Αγίασμα της Παναγίας των Βλαχερνών, όπου τελέστηκε η Ακολουθία των Δ’ Χαιρετισμών στην Υπεραγία Θεοτόκο, χοροστατούντος του Σεβ. Μητροπολίτου Ικονίου κ. Θεολήπτου, αποφοίτου του Ζωγραφείου.
Έψαλε ο κ. Αντώνης Παριζιάνος, επί σειρά ετών καθηγητής του Ζωγραφείου, ενώ εκκλησιάστηκαν μαθητές του Σχολείου.
Στο τέλος της Ακολουθίας μίλησε προς το εκκλησίασμα ο Μητροπολίτης κ. Θεόληπτος.
Οι μαθητές του Ζωγραφείου παρουσίασαν με τρόπο εμπεριστατωμένο μία εργασία τους πάνω στον Ακάθιστο Ύμνο.
Ακολούθησε δεξίωση στην οποία μίλησαν ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αλικαρνασσού κ. Αδριανός, Επόπτης της Περιφερείας Φαναρίου – Κερατίου Κόλπου, και ο Διευθυντής του Ζωγραφείου κ. Γιάννης Δεμιρτζόγλου.
Πρόεδρος του Συνδέσμου Αποφοίτων Ζωγραφείου είναι ο εκπαιδευτικός κ. Διαμαντής Κομβόπουλος, Άρχων Πριμηκήριος της Μ.τ.Χ.Ε.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/04/IMG-20220401-WA0001-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/04/IMG-20220401-WA0007-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/04/IMG-20220401-WA0005-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/04/IMG-20220401-WA0004-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/04/277726335_1625537137809505_4126300920494859752_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/04/IMG-20220401-WA0006-768x1024.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/04/277814524_1625537051142847_961823271330199636_n-1024x577.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/04/ikoniou-1024x553.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/04/IMG-20220401-WA0003-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/04/277721858_1625536831142869_6231388833691886996_n-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/04/IMG-20220401-WA0002-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/04/277807691_1625537094476176_1922776385135574323_n-1024x577.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/04/277723280_1625536797809539_8425312553917162147_n-1-1024x577.jpg)