Φωτογραφίες: Yani Kayakoparan
Επί τη μεγάλη εορτή των Αγίων Θεοφανείων του Κυρίου και Θεού και Σωτήρος ημών Ιησού Χριστού, σήμερα Πέμπτη 6 Ιανουαρίου 2022, ο Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος προέστη στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι της Πατριαρχικής και Συνοδικής Θείας Λειτουργίας.
Στο τέλος της Δοξολογίας ο Πατριάρχης τέλεσε, κατά την τάξιν, τον Μέγα Αγιασμό και μετά το πέρας της Θ. Λειτουργίας προέστη της τελετής της Καταδύσεως του Τιμίου Σταυρού στην θάλασσα, από την αποβάθρα του Φαναρίου.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/01/271314834_10159867704047002_9107204191564777446_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/01/271422741_10159867704252002_2497287687712263224_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/01/271383583_10159867704447002_5857822229498862580_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/01/271434282_10159867704232002_1997970364288979824_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/01/271435991_10159867704052002_6935168213192267155_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2022/01/271518957_10159867803597002_7044172848666954670_n-768x1024.jpg)