Μετά από πρόσκληση του Εντιμ. Δημάρχου Σηλυβρίας κ. Volkan Yılmaz, ο Μητροπολίτης Σηλυβρίας Μάξιμος παρέστη και εφέτος στην έναρξη του επί 59 έτη πραγματοποιουμένου στην πόλη της Σηλυβρίας Φεστιβάλ Γιαουρτιού.
Ο ευγενής Δήμαρχος της πόλης χαιρέτισε με φιλόφρονες λόγους την παρουσία του οικείου Ποιμενάρχου, ο οποίος μετέφερε προς τον κ. Δήμαρχο τους θερμούς χαιρετισμούς του Παναγιωτάτου Οικουμενικού Πατριάρχου κ. Βαρθολομαίου.
Τον Μητροπολίτη Σηλυβρίας συνόδευαν ο εφημέριος της πόλης π. Βασίλειος Ιωαννίδης, Οικονόμος του Οικουμενικού Θρόνου, και ο Διάκονος π. Αλέξιος Δεμιρτζής.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/08/20210828_210113-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/08/IMG-20210828-WA0005-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/08/20210828_211051-1024x768.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/08/IMG-20210828-WA0019-1024x768.jpg)