![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/05/183398688_4006046076149165_4024013047762549774_n.jpg)
Τήν Παρασκευήν, 7ην Μαΐου τρ.μ., μετά πάσης θρησκευτικῆς λαμπρότητος ἑώρτασε τό Ἱερόν Ἁγίασμα τῆς Ζωοδόχου Πηγῆς, τό ὁποῖον εὑρίσκεται εἰς τόν αὔλειον χῶρον τοῦ Μητροπολιτικοῦ Ναοῦ Ἁγίας Παρασκευῆς Θεραπείων.
Ὁ Ἀναστάσιμος Ὄρθρος ἐτελέσθη ἐντός τοῦ Ἱστορικοῦ Ἁγιάσματος καί ἐν συνεχείᾳ ἡ Πανηγυρική Θεία Λειτουργία μετ’ ἀρτοκλασίας ἐτελέσθη εἰς τόν Μητροπολιτικόν Ναόν, χοροστατοῦντος τοῦ Σεβ. Μητροπολίτου Γέροντος Δέρκων κ. Ἀποστόλου.
Ι. Μητρόπολις Δέρκων
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/05/183013651_4006045636149209_562088766924661159_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/05/183231398_4006045512815888_2359545198717814365_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/05/183506024_4006045906149182_8483735086083239196_n.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2021/05/183111078_4006046259482480_481383942646139269_n.jpg)