![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2020/09/118852245_3364516996947450_8446670226326737203_n.jpg)
Στην ιερά Πατριαρχική Σκήτη του Αγίου Σπυρίδωνος, της οποίας η φροντίδα έχει ανατεθεί στην Θεολογική Σχολή, τελέστηκε Θεία Λειτουργία, χοροστατούντος του Καθηγουμένου, Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Αραβισσού κ. Κασσαινού, επί τη μνήμη του Αγίου Ανθίμου, κατά την οποία εορτάζει ο εφημέριος της Σκήτης κατά τους θερινούς μήνες, Πανοσιολ. Ἀρχιμ. π. Ἄνθιμος.
Στο τέλος της Λειτουργίας τελέστηκε αρτοκλασία μετά το πέρας της οποίας ο Θεοφιλέστατος ευχήθηκε στον π. Άνθιμο, αναφέρθηκε στην μακρά γνωριμία και φιλία τους και ευχαρίστησε τον ποιμενάρχη του, Σεβ. Μητροπλίτη Γέροντα Δέρκων κ. Απόστολο, ο οποίος παραχωρεί προθύμως τον π. Άνθιμο για να καλύπτει τις εφημεριακές ανάγκες της Σκήτης, λειτουργώντας κάθε Πέμπτη.
Ακολούθησε μικρή δεξίωση στον αύλειο χώρο της Σκήτης και εόρτιος τράπεζα στην Σχολή.
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2020/09/118812566_3364516933614123_5285151666634100330_o.jpg)
![](https://fosfanariou.gr/wp-content/uploads/2020/09/118779645_3364516896947460_4920844401378227276_o.jpg)